Wyspy Kanaryjskie

Wyspy Kanaryjskie to archipelag na Oceanie Atlantyckim, należący do Hiszpanii. Krajobraz wysp jest atrakcyjny, ze względu na górzyste ukształtowanie oraz egzotyczna faunę i florę.

 Archipelag o łącznej powierzchni 7293 km kw został podzielony na dwie prowincje: Santa Cruz de Tenerife i Las Palmas de Gran Canaria, składa się z siedmiu dużych wysp: Teneryfa, Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote, El Hierro, La Palma i La Gomera oraz sześciu mniejszych, niezamieszkanych: Alegranza, Graciosa, Montaña Clara, Lobos, Roque del Este i Roque del Oeste.

Wyspy Kanaryjskie to spiętrzenia pochodzenia wulkanicznego, porośnięte bujną roślinnością. Niesamowity klimat oceaniczno-subtropikalny, wysoka temperatura, przejrzyste wody, bogactwo oceanu oraz rzadko występujące opady sprawiają, że archipelag jest jednym z najpopularniejszych lokalizacji turystycznych na świecie. Bardzo suchy klimat panuje na wyspach wschodnich: Fuerteventura i Lanzarote.

fuerteventura-1181641_640 Głównym celem wypadów turystycznych są wyspy: El Hierro, La Palma, La Gomera, Teneryfa, Gran Canaria, Fuerteventura i Lanzarote. Na każdej z nich można znaleźć szerokie , piaszczyste plaże z białymi wydmami, lazurową i krystalicznie czystą wodę, maleńkie zatoczki, tropikalne rośliny i dzikie lasy.

Mieszkańcy dbają dziedzictwo historyczne i zwyczaje kulturowe. Dzika, malownicza wyspa w połączeniu z lokalną kulturą i kulinariami to gwarancja niezapomnianych, egzotycznych wakacji. Piękna pogoda jest gwarantowana 365 dni w roku.

 Wyspa Gran Canaria to najpopularniejsza wyspa wśród turystów, zwana także minikontynentem ze względu na olbrzymią różnorodność krajobrazu i mikroklimatów. Są tu wydmy, góry z pieszymi szlakami, zielone doliny, wioski utrzymane w tradycyjnym stylu, i zabytki historyczne. Dzięki niesamowitemu bogactwu ofert, każdy znajdzie coś dla siebie. Przez okrągły rok można wygrzewać się na malowniczej piaszczystej plaży i uprawiać ulubione sporty wodne, ponieważ temperatura powietrza nie spada poniżej 20 stopni.

 Najpopularniejsze hotele na wyspie to: Maspalomas, Playa del Ingles, San Augustin, Meloneras, Puerto Rico, Puerto de Mogan oraz Playa Taurito.

 Wyspa Lanzarote w 1993 roku została wpisana na Listę UNESCO jako Światowy Rezerwat Biosfery i uznana za cud przyrody. Powierzchnię wyspy ukształtowała lawa, która zastygła w ponad 300 wulkanicznych stożków.

Na wyspie znajduje się Park Narodowy Timanfaya. Ostatnia erupcja wulkanów w jego obrębie miała miejsce w latach 1730-1736. Miasteczka Puerto del Carmen , Costa Teguise i Playa Blanc są najchętniej odwiedzane przez turystów. Plaża w Puerto del Carmen ma 6 km długości, a Costa Tequise gwaranuje najlepsze warunki do uprawiania sportów wodnych.

 Wyspa Gomera jest najmniej popularna wśród turystów. Jej powierzchnia to jedynie 379 km kw. Stolicą wyspy jest miasteczko San Sebastian, gdzie przetrwały pamiątki po Krzysztofie Kolumbie. Prastary las, Park Narodowy Garajonay, w sercu wyspy, został wpisany na Listę Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.tenerife-943604_640

 Wyspa Teneryfa jest podzielona pasmem gór na dwie różne części: północną – z tropikalną roślinnością i uprawami, oraz południową – turystyczną, z piaszczystymi i szerokimi plażami.

Starem miasto w Puerto de la Cruz to prawdziwa perełka z licznymi zabytkami. Plażowiczom natomiast, polecana jest kilometrowa plaża Las Teresitas ze złotym saharyjskim piaskiem.

Stolica wyspy, Playa de las Americas , to nowoczesny, turystyczny kurort, tętniący życiem. Spacerowicze cenią sobie promenadę, która ciągnie kilometrami się wzdłuż brzegu oceanu. Promenada łączy plaże z ciemnego wulkanicznego piasku.

 Wyspa Fuerteventura

To najstarsza wyspa w całym Archipelagu Kanaryjskim. Prawdziwy raj dla plażowiczów i wielbicieli sportów wodnych. Malownicze wybrzeże wysypane saharyjskim piaskiem, ciągnie się przez 340 km. Na wyspie utrzymuje się stały klimat i średnia temperatura powietrza ok. 22 stopni przez cały rok. Najwięcej resortów wczasowych mieści się na wschodnim wybrzeżu. Serce wyspy to lasy i góry, natomiast zachodnie wybrzeże gwałtownie urywa się nad wodą w postaci pięknych klifów.

 Wyspa La Palma

La Palma (nazywana też „zieloną wyspą” lub „piękną wyspą”), o powierzchni 708 m kw, najmłodsza wyspa w Archipelagu Kanaryjskim, jest niezwykle malowniczym i różnorodnym rezerwatem przyrody.

Na jej obszarze znajdują się: park narodowy i las Los Tilos objęty ochroną przez UNESCO, jaskinie, ogród zoologiczno-botaniczny Maroparque i botaniczno-zoologiczny El Jardín de las Aves. Dzięki temu, że występuje tu kilka stref wegetacyjnych, a wyspa jest żyznym tworem powulkanicznym, przyroda zapiera dech w piersiach.

Lokalne warunki na La Palma pozwalają uprawiać rozmaite sporty: Kolarstwo górskie, sporty wodne i nurkowanie, wspinaczki i wędrówki górskie, zwiedzanie jaskiń, loty paralotnią i jazdę konną.

 Wyspa El Hierro

Wyspa El Hierro to najmniejsza i najbardziej wysunięta na południowy zachód wyspa w Archipelagu Kanaryjskim. W 2000 roku UNESCO uznało ją za rezerwat biosfery. Duże wrażenie na przyjezdnych wywiera bajeczny widok ze słonecznej plaży na spowite mgłą szczyty gór.

Dzięki temu, że wyspa nie jest oblegana przez turystów, można znaleźć tu romantyczne miejsca na spacer we dwoje.

Ukształtowanie pionowe terenu stanowi atrakcyjny obszar do uprawiania wspinaczek górskich, trekkingu, kolarstwa górskiego, paralotniarstwa i sportów wodnych.