Fuerteventura

Fuerteventura jest hiszpańską wyspą leżącą we wschodniej części archipelagu Wysp Kanaryjskich, na Oceanie Atlantyckim. Ta najstarsza wyspa kanaryjska położona jest nieopodal północno-zachodnich wybrzeży Afryki. Wraz z wyspami Lanzarote i Cran Canaria tworzą prowincję Las Palmas. Stolicą tej wyspy jest Puerto del Rosario.

Fuerteventura powstała w wyniku wybuchy wulkanu. Krajobraz wyspy przede wszystkim utworzony jest przez łagodne wzniesienia, rozległe równiny oraz liczne, piaszczyste plaże. Wyspa ta ma także najniższą roczną sumę opadów, ze względu na liczne wiatry, które skutecznie rozpraszają chmury. Dodatkowo niosą one ze sobą znaczne ilości pyłu i piasku, dlatego też Fuerteventura jest zwana także małą Saharą archipelagu przeniesioną na wody oceanu. Dobra infrastruktura drogowa pozwala na przejechanie wyspy z jednego krańca na drugi nawet w 90 minut.

sunrise-679111_640Ta spokojna i urocza wyspa podzielona jest na dwa regiony. Region Corralejo zajmuje północą część wyspy. Najpopularniejszym kurortem jest miasto Corralejo, które słynne jest ciekawych zabytków, starego portu oraz wspaniałym widokiem na sąsiednią wyspę Lobos. Dodatkową atrakcją są wydmy, rozciągające się przez wiele kilometrów.

Ciekawym miejscem jest także niewielka miejscowość Cotillo. Znajduje się tam godny uwagi stary i nowy port oraz wieża El Toston, która została wybudowana w celu obrony przed piratami.

Najpiękniejszym miasteczkiem wyspy jest Betancuria, w którym można zwiedzić kościół Iglesia de Santa Maria, dworek Casa Santa Maria oraz urocze białe domy z pięknymi ogrodami.

W centrum wyspy możemy także zatrzymać się w miasteczku Antigua, w którym liczne zabytki, takie jak kościół Iglesia Nuestra Señora de Antigua oraz odrestaurowany młyn Molino de Antigua, zachęcają do zwiedzenia. Dodatkowo w pobliżu młyna jest ogród prezentujący różnego gatunku kaktusy.

Wysokie i silne fale zachęcają miłośników windsurfingu do uprawiania sportu. W regionie można znaleźć także pola golfowe, które zlokalizowane są w okolicy Caleta de Fuste i Costa Antigua. Na wyspie organizowane są także inne atrakcje takie jak jeep safari, rejsy wędkarskie oraz wycieczki łodziami. Region ten sprzyja także spacerom, wycieczkom rowerowym oraz konnym.

Godny uwagi jest także region Półwyspu Jandia, który ulokowany jest w południowej części wyspy. Region ten doskonale nadaje się do wypoczynku dla rodzin z dziećmi lub osób pragnących odpocząć z dala od zgiełku.

Ciekawym miejscem jest Ajuy – miasteczko z malowniczą czarną plażą. To właśnie tutaj na ląd zeszli zdobywcy wyspy. Można tu także przespacerować się ścieżką widokową Caleta Negra, prowadzącą do ruin starego portu.

Kolejnym ważnym punktem planu zwiedzania wyspy jest Vega de Rio Palma – malownicza wioska, charakterystyczna ze względu na białe i brązowe domy, które bardzo ciekawie wkomponowują się w wulkaniczny krajobraz. Okolice wioski słyną z urodzajnych gleb – rosną tu m.in. ogromne palmy.

W środkowej części wyspy znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać dolinę Barranco de las Peñitas, miasteczko Vega de Río Palma oraz wyschnięte sztuczne jezioro – Embalse de las Peñitas. Drugim punktem widokowym, wartym odwiedzenia, jest Mirador Morro Colorado, z którego można podziwiać cały półwysep Jandía. Przy dobrej pogodzie można także dostrzec przesmyk Istmo de la Pared, łączący półwysep z wyspą.wind-1563263_640

Miłośnicy przyrody z chęcią odwiedzą Oasis Park znajdujący się w miasteczku La Lajita. Znajduje się tam ogrody zoologiczny oraz botaniczny. Dodatkową atrakcją są przejażdżki karawaną wielbłądów. Różnorodne gatunki roślin i zwierząt oraz liczne przedstawienia z pewnością będą stanowiły atrakcję, w szczególności dla najmłodszych.

Fuerteventura jest miejscem spokojnym, a zarazem pełnym niespodzianek. Warto także skosztować lokalnej kuchni, lokalnego wina w kolorze bursztynu Malvasia oraz likieru w szczególności bananowego.